Co zabalit během stěhování jako první – nechávat stěhování na poslední chvíli je velmi nerozumný nápad, nevyplatí se vám to zejména proto, že na vás dolehne obrovský stres. Stěhování je vždy proces velmi náročný zejména na organizaci, a i když si sjednáváte na výpomoc profesionály, každá chyba v přípravné fázi se vám vymstí. I zde se totiž projeví ono známé pravidlo – kosmický zákon, který praví, že každá událost má svou příčinu i následek.
Začít s přípravami na stěhování byste měli ve značném předstihu, nejlépe pět až šest týdnů předem, a jako jednu z prvních věcí byste neměli opomíjet pracovní rozvrh a postup. Nejlépe propiskou do poznámkového bloku, pěkně postaru, jak se to dělávalo dřív. Zaznamenávejte si do bloku vše, co vás napadne, zejména administrativní úkony, jako je změna dokladů, dodavatelé energií či nájemní smlouva, protože ty jsou nejnáročnější po organizační stránce, a nevyplácí se na něco v tomto ohledu zapomenout.
Mezi prvními věcmi, co začnete balit do krabic, jsou ty, které můžete postrádat delší čas, jako jsou náhradní lůžkoviny, sezonní oblečení a boty, dekorativní předměty a sběratelské exponáty, knihy atp. Nezapomeňte si tyto krabice poznačit, abyste věděli, že je můžete na novém místě rozbalit jako poslední.
Balení věcí může probíhat postupně a pomalu, třeba každý den půl hodiny až hodinku, nemusíte se uštvat a vše sbalit za víkend. Obsah všech krabic si zapisujte do bloku, krabice pečlivě označujte a vytvářejte si průběžný seznam, resp. pořadník, v jakém sledu budete krabice na novém působišti vybalovat. U každé krabice si napište poznámku, jak dlouho může ležet zabalená, a naopak, jak moc na rozbalení spěcháte.
Co zabalit jako poslední – jako poslední balte obsah chladničky a cestovní zavazadlo, v němž budou předměty osobní potřeby, které budete nutně potřebovat v prvních dvou až třech dnech po nastěhování. Většinou tam jsou hygienické potřeby, lůžkoviny, pyžamo, oblečení na dva dny, přezůvky a náhradní obuv a samozřejmě také nějaké základní potraviny na přípravu pokrmů.