Tento nezvyklý termín označuje skupinu čínských a tchajwanských čajů, jejichž výroba spočívá v zavadání lístků na prudkém slunci a jejich následnou oxidaci a rolování. Podle legendy tento způsob zpracování vznikl díky hadovi nebo jelenovi, který vyděsil sběrače čaje od jeho práce a ten utekl. K práci se vrátil až následující den, kdy již lístky byly zavadlé. A tak vznikl oolong neboli v překladu „černý drak“.
Jedná se o mezistupeň mezi zeleným a černým čajem, který dosahuje různého stupně oxidace (stupnice se pohybuje dokonce mezi 8 až 85 %). Stejně tak se liší konečná chuť – od ovocné s medovou vůní přes hutnou s dřevitými tóny až po osvěžující s květinovým aroma. Barva nápoje jde od žlutozelené až po oranžovou. V sušené podobě mají lístky dvojí podobu. Buď takzvanou dračí, kdy jsou lístky volně zohýbané nebo pevně svinuté do kuliček s koncem stonku.
Oolong čaj rozhodně stojí za ochutnání. A to nejen z hlediska skvělé chuti, ale také pozitivních účinků, které na lidský organismus má. Tak například:
- Pomáhá proti obezitě či při běžné redukci hmotnosti
- Snižuje riziko vzniku rakoviny, cukrovky i srdečních obtíží
- Podporuje správnou funkci mozku
- Má protizánětlivé účinky
- Posiluje kosti, pleť a vlasy
- Detoxikuje
- Snižuje cholesterol a vyrovnává hladinu cukru v krvi
Jedná se o formu čaje, která je velmi populární především v Číně a Taiwanu, odkud také pochází a také se dodnes nejvíce pěstuje. Vyváží se pak do provincií těchto zemí, ale také do zahraničí (Japonsko, státy jihovýchodní Asie).
A jak na jeho přípravu? Doporučení jsou různá. Jeden zdroj uvádí 1 čajovou lžičku srolovaných lístků nebo 2 polévkové lžíce na 170 ml vody. Jiné zdroje uvádí 20-25 ml vody na jeden gram lístků. Doporučená teplota vody je v rozmezí 86-92 °C, některé zdroje ale uvádí 98 °C. Opakovaným zaléváním kvalitních oolongů pak docílíte jemnější chutě nálevu. Jedny a ty samé listy lze takto použít třikrát až pětkrát, přičemž právě třetí až čtvrtý nálev je považován za nejlepší.